E-Posta: iletisim@mustafairen.com

  • mustafa iren github
  • mustafa iren linkedin
  • mustafa iren twitter
127 Hours

Hakkında epey yazılıp çizilen bir film oldu. Aslında epey önce izledim, yazdım yazacağım derken bugüne kadar geldik. 

Filmin konusu gerçek bir yaşam hikayesinden alınmış. Fakat önemli olan bundan ziyade çekimler, sesler, mekân, karakterin yaşadıkları, eğlenceli, sürpriz dolu anların yanında bir o kadar da acımasız ve çok net bir kararın verilmesi gerekliliği.

Filmde dikkatimi çeken olaylardan birisi ise kader üzerinde durulması. Filmin karakteri sinir, sıkıntı ve bunalımlar yanında yan etki olarak zevk ve eğlenceli anları da yaşıyor. Hani söylenir ya "hayatım bir film gibi gözümün önünden geçti" diye. Aynen öyle oluyor. Tüm yaşamından kesitleri seyrediyoruz. Hatta bazı yerlerde olay sanki bizim hayatımızda gerçekleşiyor gibi hissedebiliyoruz.

Filmi izlemeden önce afişe baktım ve sonra hakkında kısacık bir özet okudum. Afişe aldanıp dağda mahsur felan kalıp mucize şekilde kurtulacak sanmıştım; yanılmışım. Afiş ile alakası yok. Hakkındaki yazıyı okuduğumda bahsettiğinden anladığım farklı bir kurtuluş yolu bulup kurtulacak diye tahmin etmiştim. Sanıyorum ki fizik konusunda çok zeki birisi veya Einstein gibi bir fiziki bir şeyler keşfedip kurtulacak; yine yanılmışım. Filmi izlerken bu tür beklentilerim vardı.

Olayın seyri sırasında bisikletten düştükten sonraki fotoğraf sahnesi hoşuma gitti. Eleman tam bir keyifçi (: dedim. Kayalıklardan atlama sahnesi ise filmin en eğlenceli sahnesi diyebilirim. Oradan atlamak isterdim. Kızların atlayıp atlamamak arasında korkusunu güzel işlemişler. Son kısım ise oyuncumuzun zor anlarının yani esas filmin başladığı sahne. Esasen aklıma ilk gelen kolunu kesmesi gerektiği yönündeydi. Fakat yukarıda da bahsettiğim gibi daha farklı bir çözüm sunulacağı beklentisi içine girmiştim çoktan. Şu son cümleden sonra hakkımda ne düşünürsünüz bilmiyorum tabi ki ama bu öngörü belki çok fazla dizi ve sinema filmleri izlediğimden kaynaklı olabilir; olmayadabilir.

Film beni etkiledi mi evet etkiledi. Fakat olumsuz yönde değil. Yapılması gerekenleri iyi düşünmek gerektiği, karar vermenin ne kadar zor olduğu, bir yerlere giderken birilerine nerede olduğunu söylemenin başkası için değil, kendin için olduğu, kaderin, sabır ve sakin kalabilme gibi konular hakkında düşünmeye sevk etti. FriendFeed'ten takip ettiğim kadarı ile de birçok kişiyi etkilemiş film. Dayanamayıp direk kapatanlar yanında birkaç kez izlemeye teşebbüs ettiği halde dayanamayanlar da olmuş. Haksız da sayılmazlar.

James Fraco oyunculuğu ise bence harikulade. Karakterin yaşadığı tüm duyguları çok güzel aktarıyor seyirciye. Ayrıca bu kadar uzun zaman tek başına oynamak da kolay olmasa gerek. Filme IMDB'de 10/10 verdim.

İzlemediyseniz kesinlikle tavsiye ederim.

İyi Seyirler.

2011-02-25 21:06:13

Lakırdılar

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006