E-Posta: iletisim@mustafairen.com

  • mustafa iren github
  • mustafa iren linkedin
  • mustafa iren twitter
21

  

Filmi çok beğendim. Matematiğin inceliği kendini belli ediyor. Zeka'ya sözüm yok zaten (: Mutlaka izleyin.Columbia Pictures'ın aksiyon/macera filmi 21, ülkenin en parlak zekâlarının ve Vegas’tan nasıl milyonlar kaldırdıklarının gerçek öyküsünden esinlendi.

Ben Campbell (Jim Sturgess) okul masraflarını ödemek için paraya ihtiyacı olan ve yanıtı kartlarda arayan, zeki ama utangaç bir M.I.T. Massachusets Teknoloji Enstitüsü  öğrencisidir. Okulun en yetenekli öğrencilerinin dahil olduğu ve her hafta sonu sahte kimliklerle Vegas’a giden yirmi bir oyununda durumu kendi lehine çevirmeyi bilen bir gruba alınır. Alışılmamış matematik profesörü ve istatistik konusunda dahi olan Micky Rosa (Kevin Spacey)’nın önderliğinde, şifreyi kırarlar. Kartları sayıp karmaşık bir işaret sistemi kullanan ekip, kumarhaneleri soyup soğana çevirebilecektir. Paranın, Vegas’a özgü yaşam tarzının ve hem akıllı hem seksi takım arkadaşı Jill Taylor (Kate Bosworth)’ın cazibesine kapılan Ben, sınırları zorlamaya başlar. Kart saymak yasadışı değilse de, ortada çok yüksek miktarlar dönmektedir. Sadece sayıları çözmek değil, kumarhanenin korkutucu güvenlik görevlisi Cole Williams (Laurence Fishburne)’ın da bir adım önünde olmak gerekmektedir.
 
Columbia Pictures, Relativity Media işbirliği ile bir  Trigger Street/Michael De Luca yapımı olan, Robert Luketic filmi 21’I sunar. Filmin başrollerinde Jim Sturgess, Kate Bosworth, Laurence Fishburne ve Kevin Spacey var. Yönetmen Robert Luketic. Yapımcılar Dana Brunetti, Kevin Spacey ve Michael De Luca. Senaryo, Ben Mezrich’in kitabı Bringing Down the House’dan hareketle Peter Steinfeld ve Allan Loeb tarafından yazıldı. Yardımcı yapımcılar William S. Beasley, Brett Ratner ve Ryan Kavanaugh.  Görüntü yönetmeni Russell Carpenter, ASC.  Prdüksiyon tasarımcısı Missy Stewart. Kurgu Elliot Graham.  Kostüm tasarımcısı Luca Mosca.  Müzik David Sardy. 

FİLM HAKKINDA

Kevin Spacey 21’in hikâyesinin cazip yanını anlatırken “Kim Vegas’a gitmek ve sadece şansla değil zekâsıyla da vurgun yapmak istemez ki?” diye soruyor. Spacey kulağa bir fantezi gibi geliyor olsa da, filmin bir grup M.I.T öğrencisinin 1990’larda yaşadıklarından esinlendiğini hatırlatıyor. “Bu çocukların –ceplerinde kurşun kalem taşıyan inekler oldukları- Boston’daki yaşamlarıyla Vegas’ta kendilerine kurdukları ve istedikleri kişi olabildikleri yaşam arasındaki çelişkiye bayılıyorum.”   

 

“Vegas”ta istediğiniz kişi olabilirsiniz,” diyor filmin yönetmeni Robert Luketic.  “M.I.T. dahileri rock yıldızı gibi olurlar. Las Vegas’ın anahtarını ele geçirirler. Çoğumuzun ancak hayal edebildiği şeylere ulaşabilirler.

Uzun zaman once, Spacey’nin yapımcı ortağı Dana Brunetti, M.I.T’deki matematik gurularının yeteneklerinin çok somut bir amaç için kullandıkları yolunda dedikodular duymuştu: Yirmi bir oyununda ihtimalleri yenmenin ve Vegas kumarhanelerinden milyonlar kaldırmanın yolunu bulmuşlardı. “Yirmi bir oynamaya başladığımdan beri, oyunun yenilebilir olduğu gerçeği beni cezbetti,” diyor Brunetti.  “Sonra, şans eseri bir arkadaşım daha önceki bir ekipte kart saymış biriyle akşam yemeği yedi. Bunun bir filme yakışır bir fikir olduğuna karar verdim.” Brunetti hikâyenin Spacey’nin ilgisini çekeceğini biliyordu, “ancak Ben Mezrich Wired dergisinde olayı yazmadan proje hiçbir yere gitmedi.”

Mezrich’in makalesi Wired’ın Eylül 2002 tarihli sayısında yayımlandı. Vegas’I kendi oyununda yenen M.I.T’li arkadaşları anlatan Mezrich’in hikâyesinde her şey vardı: Mezrich’in yüksek dozda aksiyon, Vegas güvenlik elemanlarına yakalanma tehlikesi ve parlak, görkemli Vegas yaşam tarzının eksileriyle artılarını içeren  makalesi, bir Hollywood senaryosu gibiydi. Olasılıkların büyüsüne kapılan Brunetti, Mezrich’le temas kurdu ancak yazarın ilk izlenimi öğrencilerin şaka yaptığı yönündeydi (bu, bir M.I.T öğrencisinin karakterine ters düşen bir şey değil).

“Adamın biri beni arayıp “Merhaba, adım Dana Brunetti, size Kevin Spacey’yi bağlıyorum,” dedi. Tabii, kesin öyledir. Numarasını alıp onu geri arayacağımı söyledim. Google’da ‘Dana Brunetti’yi aradım – gerçekten Kevin Spacey’yle çalışıyordu!”  Brunetti ve Spacey kısa sürede makalenin haklarını aldılar. 

Rastlantı eseri, Luketic de Wired’daki öyküyü okumuş ve harika bir film olacağını düşünmüştü. “Legally Blonde / Bu Nasıl Sarışın?’ın tanıtımı için çıktığım Avrupa turundan yeni dönmüştüm ve sonraki projemi arıyordum. Wired dergisinde Vegas’ta kumarhaneyi boşaltan zeki M.I.T öğrencileri hakkında bir yazı okudum – ama aradığımda Kevn Spacey’nin projenin haklarını satın aldığını öğrendim. Yıllar geçti ama senaryo sonunda masama geldi ve her şey bana döndü. Herhalde kader böyle istedi.

Yapımcı Michael De Luca, kitabın herkesin Vegas kumarhanesini boşaltma hayaline hitap ettiğini söylüyor. “Eskiden beri yirmi bire çok meraklıyım,” diyor, “kitabı okuduktan sonar, anlatılan sayma yöntemini anlamaya çalıştım. Matematikte dahi olmayan biri için zor ama bulaşıcı bir şey. Birkaç kere doğru sayıp çok para kazanmak gerçekten güzel bir duygu.”

Mezrich’in kitabı raflara çıktığında, fenomen haline geldi ve çok satanlar listesinde 59 hafta kalarak 1,5 milyon kopya sattı. On iki dile çevrilen kitap, hâlâ iyi satış rakamları yakalıyor.

Yapımcılar, Mezrich’in kurgusal olmayan kitabını filme almak için öyküde belli değişiklikler yaptılarsa da kitabı bu kadar popüler yapan dramatik öğelerin değişmediğini söylüyorlar. “Bu eğlenceli bir film – dramatik bir belgesel olma amacı taşımıyor,” diyor Dana Brunetti.  “Eğlenceli bir film olarak işlemesi için gerçek hikâyede bazı değişiklikler yaptık. Filmin geçtiği zamanı günümüze taşıdık ve romantik bir unsur ekledik. Ama öyküyü heyecan verici yapan şeyin kalbine dokunmadık: gerilimli aksiyon, yüksek bedel, Vegas’ın tempolu dünyasında zirveye yükselmek için sahte kimlikler kullanıp cüretkâr olmak, kumarhaneyi yenip milyonlar kazanmak. Kitap bunun hakkında, film de öyle.” 

Kitap da film de 1990’ların ortalarında M.I.T’de öğrenciyken yirmi bir ekibine katılan Jeff Ma’nın deneyimlerinden ilham alıyor. Ma ve takım arkadaşları ülkenin en zeki beyinleri arasında idilerse de, ekibin başarılı olması için başka bir şeye ihtiyaç duyuyorlardı. “Bence ekibe davet edilmemin nedeni bunda iyi olacağımı düşünmeleriydi; sadece zekâmdan dolayı değil, davranış tarzım ve kumarhaneye girip kendimi satabileceğimden dolayı,” diyor.

Ma hem Vegas’ta hem Boston’da seti sayısız kere ziyaret etti ve filmde bir krupiyer olarak konuk oyunculuk bile yaptı. “Bu, herkesin başına gelmesini isteyeceği bir hikâye,” diyor Ma. “Herkes Vegas’ı soyup soğana çeviren, o yaşam tarzına ulaşan kişi olmak ister.”
 
Ma M.I.T. ekibindeyken büyük oyuncuydu; gözcüler adını alan takım arkadaşları, sıcak bir deste bulduklarında, olasılıkları yanına çeken Ma, oturup çok yüksek bahisler oynardı. Ma, büyük oyuncu rolünde inandırıcı olmak için kişiliğinin doğal yanlarını bastırması gerektiğini söylüyor. “Mantıklı ya da mantıksız, yakalanma korkusu hep vardı,”  diyor. “Kimsenin bana bağırmasından hoşlanmam. O nedenle kumarhanelerin size fiziksel acı çektirme yetisi olsun olmasın, korku kafanızın içinde dolanıp duruyor.”

M.I.T. ekibi Ma’nın hayatını değiştirdi, yalnızca ekibin içindeyken değil gelecekte de. “Bence çalışan pek çok insan maaş almayı sevmiyor,” diyor. “Yirmi bir sayesinde, asla böyle bir işe girmek zorunda olmayacağım. İstediğimi yapacak kadar para kazandım – su polosu koçluğu yapıp bir spor şirketi kurdum. Sırf para kazanmak için hoşlanmadığım bir işe girmek zorunda kalmayacağım. Yirmi birin bana verdiği en büyük hediye bu.”

Las Vegas’taki pek çok kumarhane, Ma’nın yirmi bir oynamasına izin vermese de en iyi oyununu çıkaramayacağı başka oyunlar için kapılarını ardına kadar açıyor. Ma’ya soracak olursanız, en çok özlediği şey yirmi bir değil, ekibin bir parçası olmak. “10 ya da 20 çocuktan oluşan bir gruptuk – çocuk darken ciddiyim, 21 yaşındaydık – milyonlarca dolarlık bir şirketi yöneten, işleten ve daha fazla kazanmaya çalışan çocuklar. O samimiyeti özlüyorum.”

Yapımcılar filmi yönetmesi için Robert Luketic’e gittiler. Yapımcı Michael De Luca kendisinin, Brunetti’nin ve Spacey’nin, Luketic’in filme bakışından etkilendiklerini söylüyor. “21 pek çok türü ve tonu bir araya getiriyor,” diyor. “Bu aksiyon, komedi ve romantik unsurlar içeren ve gerçek olaylardan ilham alan bir gerilim filmi.” Robert havada dönen tüm bu topları kendi bakış açısıyla dengeleyerek birleştirmeyi başardı.”

“Birkaç romantik komedi yönetmiştim ve farklı bir şey denemek için can atıyordum,” diyor Luketic. “21’in sunduğu her şeyle – yüksek gerilim, kıl payı kaçışlar ve Vegas’a kendi anlayacağı dilden konuşma hayalinin gerçekleşmesi- bu muazzam bir fırsat gibi görünüyordu.”

Luketic’le daha once Win a Date with Tad Hamilton adlı filmde birlikte çalışan Kate Bosworth, “İhtiyaç duyulduğunda aşırı derecede profesyonel ve ciddi olarak inanılmaz bir denge yarattı ama aslında küçük bir çocuğun kalbine sahip. Buna bayılıyorum! Böylesi bir kişiliğe sahip olan insanların genellikle en iyi filmlere imza attığını hissediyorum çünkü eğlenceli hale getirebiliyorlar,” diyor.

Bosworth şöyle devam ediyor: “Robert harika bir mizah anlayışına sahip. Robert’layken her şeyi deneyebilirmişim gibi geliyor. Bu, herkes için söyleyebileceğim bir şey değil.”

Filmin Sitesi : http://www.sonypictures.com/movies/21/site/

2008-06-10 22:54:44

Lakırdılar

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006