E-Posta: iletisim@mustafairen.com

  • mustafa iren github
  • mustafa iren linkedin
  • mustafa iren twitter
Asus eee 1001HA Netbook RAM ve Sabit Disk Değiştir Windows7 Kur

Geçenlerde bir tanıdığımın bilgisayarındaki sabit diski değiştirmek zorunda kaldım. Yazılım kadar  olmasa da donanım ile de aram iyidir, daha önceleri sitemde de bir kaç teknik bilgi paylaşmışlığım oldu ama daha önce hiç netbook açma tecrübem olmamıştı. Açıkcası netbook elimde kalır diye biraz tereddüt ettim. Neyse ki bilgisayarın sahibi "zaten kimse bakmıyor çöpe gidecek; yapabilirsen yap, olmazsa çöpe at" demesiyle birlikte içim rahat bir şekilde netbook u elime aldım. Yine de elimden sağ çıkacağını pek ümit etmiyordum ama biraz internet araştırması ve cesaretle hastayı ameliyathaneme kabul ettim.

Aslında tamirat sırasında video ya da fotoğraf çekmeyi de düşünmüştüm fakat sonradan vazgeçtim. Doğrudan kullandığım videoyu paylaşmak daha kolay geldi

Tabi aramaya standardımız hâle gelen Google'dan başladım. Aslında video var mı diye YouTube'a bakmak aklıma hiç gelmemişti. Makale veya resimli anlatım bulma ümidiyle çıkmıştım fakat şu güzel videoya rastladım ve sevindim.

Eğer RAM değiştirecekseniz sadece arka tarafta RAM kapağı var ve tek vidasını söküp videodaki gibi değiştirebilirsiniz, yazının başında sizden ayrılalım; sabit disk değiştirecek olanlar buyrun biz devam edelim.

Videoyu izleyerek adım adım herşeyi görebilir ve aynı sırada yapabilirsiniz. Ben ilk önce bilgisayarın bataryasını çıkardım ve arka taraftaki vidalarını söktüm. Ve videoda olduğu gibi hemen sabit diskin poşetini kesmedim (: çünkü netbook açılırken problem olursa boşu boşuna ürünü açarak iade etme işlemini de problem haline getirmek istemedim.

Klavye çıkartma işlemi göründüğü kadar kolay olmadı ürüne zarar vermeden ve tırnakları kırmadan açmaya çalışmak biraz terletti beni. Klavyeyi çıkarttıktan sonra altında bağlantı kablosunu göreceksiniz eline fazla dolaşmaması için onu da çıkartabilirisiniz. Dikkat etmeniz gereken kısım videodaki çekmenize gerek yok, kenarlarında klipsleri var ince bir tornavida veya tırnaklarınızla açabilirsiniz böylece hiç zorlanmanıza gerek kalmaz.

Klavyeden tamamen kurtulduktan sonra sarı garanti bandrolünü göreceksiniz onun altında da vida var ve etiketi sökmeniz gerekecek. Ben ne kadar nazik davranmaya çalışsam da hemen parçalandı. Zaten çabuk yırtılacak şekilde yapıyorlar da neyse...

Tüm arka ve ön taraftaki vidaları söktükten sonra bilgisayarı videodaki gibi ikiye ayırmamız gerekecek. Bu aşamada da dikkatli olmamız gerekli çünkü plastik çentiklerle parçalar birbirini tutuyor ve malzemesi çok ince her an kırılıp da elimde kalacakmış gibi hissetim. Bu çentinklerden en önemli kısım isi bataryanın olduğu taraftan bakarsanız görürsünüz. Batarya kısmı, sağ ve sol üst kısımları kurtarınca kolay açılıyor. Doğrudan kaldırmıyoruz çünkü kablosu var ve o kabloyu sökmemize gerek yok çünkü sabit diskinizi sağ tarafta göreceksiniz.

Sabit diski yerinden çıkartmak için önce üzerindeki bantı açmanız gerek fakat bunu da videodaki gibi vahşice çekmenizin bir anlamı yok; ki ben öyle yaptım çünkü daha önce klavye bağlantısını çıkartırken yaptığımız klips sökmeyi burada bantı çektikten sonra fark ettim. Daha sonra diski sabitleyen vidayı da söktükten sonra çıkartması görüldüğü gibi çok kolay.

Yenisi ile değiştirdikten sonra ürünü standart kapatma işlemine geçiyoruz. Şimdi eğer o söktüğünüz vidaları videodaki gibi saçma sapan bir şekilde çıkarttıysanız hangi vida nerenin diye düşünmeniz gerekecek. Ben hiçbir zaman böyle yapmıyorum. Hangi vidayı nereden söktüysem aynı görsel düzende uygun bir yer belirler ve koyarım. Ürünü toplaması çok kolay ve hızlı oluyor. Daha önceleri tüm vidaları söküp de vida artırdığım çok olduğu için yıllardır söktüğüm her parçayı uygun şekilde dizmeyi keşfettim.

Eğer ürünü başarılı bir şekilde topladınız ve videoki gibi çalıştırdığınızda karşınıza çıkan siyah ekranı gördüyseniz kısa bir sevinç yaşabilirsiniz, bu sizin hakkınız.

Şimdi donanımla işimiz bitti gelelim yazılıma.

Bilgisayara işletim sistemi olarak windows7 kurulumu yapmam gerekiyordu. Linux olsa aslında çok daha kolay kurardım. Windows acayip uğraştırdı.

Normalde windows7 kurmak çok kolaydır. Çünkü sabit disk zaten uygun formattadır ve sizi diski bul biçimlendir gibi işlemlerle uğraştırmaz hatta tüm bunlardan bihabersinizdir.

Sabit diski değiştirdiğinizde tüm reaksiyonlar değişiyor. Öncelikle bilmeyenler için windows7'yi flash bellek'e boot edilebilir şekilde aktarmanız gerekecek. Bu işlemi ya daha önceden yapmış olmalısınız ya da ikinci bir bilgisayara ihtiyacınız olacak.

Microsoft'un sitesinden "Windows7 USB/DVD Download Tool" isimli aracı indirmelisiniz. Sonra elinizdeki DVD veya iso kalıbındaki Windows7'nizi Flash diskinize boot edilebilir şekilde yapması için programı çalıştırmalısınız.

Windows7 USB/DVD Tool

Güzel şimdi elimizde Flash diskten boot edebileceğimiz Windows7 mevcut.

BIOS AHCI

Kurulum yapmadan önce bilgisayarın BIOS ayarlarına girip yeni taktığımız sabit diskin özelliklerini kontrol edelim "AHCI" (Advanced Host Controller Interface) seçili değilse seçili hale getirin ve yeniden başlatın. Flash diskinizi takın ve "ESC" ye basarak USB'den boot etmesini sağlayın.

Windows7 install

Windows dosyaları yüklenecektir ve "Kurulum" kısmını ortada kocaman göreceksiniz bizim şu an orası ile değil. Sol alt köşede "Repair your computer" yazan kısma tıklıyoruz. Önümüze gelen ekranda en altta yer alan "Command Prompt" tıklayıp özgür dünyaya geçiş yapıyoruz.

Windows7  Install Command Prompt

Komut satırına geçmemizdeki amaç eğlence olsun diye değil sabit diskimizi windows7'nin görüp tanıyabileceği hale getirmek. Bunun için bir kaç komut öğrenmemiz gerek. Bu kısmı ben de bilmiyorum yerli yabancıları biraz araştırırken Türkçe olan güzel bir kaynak buldum. Mahmut Okumuş'un sitesini kesinlikle incelemenizi tavsiye ederim.

diskpart- list diskBurada "DISKPART" komutunu kullanarak sisteme bağlı olan disklere ulaşıyoruz. "list disk" komutunu kullanarak disklerimizi görüntülüyoruz. Diskimizi görebilmesi için NTFS formatına çevirmemiz gerekli. Bunun  için önce formatlayacağımız diski "select disk 0" gibi diskleri seçiyoruz. Bu seçim aşamasında "DISK ###" olan kolonda listelenen disk numarasına göre seçim yapıyoruz."clean" komutu ile diski temizliyoruz "create partition primary" ve ardından "select partition 1" ile bölümü seçiyoruz. "active" komutu ile bölümü de aktif hale getirip format işlemine geçiyoruz. Formatlamayı "format fs=ntfs quick" komutunu kullanıyoruz quick yazmazsanız uzunca bir süre beklersiniz. son olarak "assign" komutu ile de harf ataması yapıyoruz ve disk ile işimiz bitiyor "exit" yazıp çıkabilirsiniz.

Önünüzde açık olan komut satırı ve ekranı kapatın ve kurulum sayfasına geri dönün. Kuruluma başladığınızda geri kalan işlemler standart Windows7 kurulumu. Bu kısımdan sonrasını bilmiyorsanız biraz Google'da arama yaparak çok çabuk öğrenebilirsiniz.

Yeni oyuncaklarınız hayırlı olsun, güle güle kullanın.

2011-06-05 13:14:54

Lakırdılar

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006