E-Posta: iletisim@mustafairen.com

  • mustafa iren github
  • mustafa iren linkedin
  • mustafa iren twitter
Dolmabahçe Sarayı Camlı Köşk'te Son Dönem Osmanlı Paraları Sergisi

Geçtiğimiz hafta sonunda Dolmabahçe Saray'ındaydım. Sergi 17 Aralık'a kadar sergi devam edecekmiş. Zamanı dolmadan gezmenizi tavsiye ederim.

Dolmabahçe Sarayı Son Dönem Osmanlı Paraları Sergisi - Güçlü Kayral

Çünkü göreceğiniz para örnekleri gerçekten bir çoğu kişinin hiç görmediği ya da ender görebileceği bir koleksiyon. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi para kolleksiyonuna sahip olan Mehmet Gucuroğlu, kolleksiyonunun sadece bir bölümünü oluşturan 200 civarındaki Osmanlı para kolleksiyonu ve madalyonlarını burada sergiliyor. Para, kuruş ve liraların bir arada sergiledikleri vitrinde "İki dirhem bir çekirdek" sözünün kaynağı olan altın para da sergide yer alıyor. Bunların yanı sıra belediyelerin de halka, ekmek vb. ihtiyaçları için bastıkları para ve belgeleri görmek güzeldi. 

Koleksiyonda esas olarak dikkatimi çeken 3 tane banknot vardı.

Birincisi, 50 000 kilo altın değerindeki banknot,

İkincisi, bir paranın 5 ayrı dilde basılmış olması,

Üçüncüsü ise dünyada sadece 2 nüsha örneği olan ve Enver Paşa'nın kendi eli ile yaptığı banknot para.

Bunların dışında o dönemde de kalpazanlık haliyle mevcut ve İngiliz Kalpazanların  paramızın  sahtesini yaparak kullanmaları da gözden kaçmaması gereken önemli detaylardan.

Bu kadar bilgiye sahip olmamın sebebine gelince; sergiyi gezerken Güçlü Kayral hocaya rastladım. Bütün paraların hikayesini bizzat kendisinden uzun uzun dinledim. Yaptığı çalışmalar gerçekten çok güzel. Kendisine sergi ve anlattıkları için teşekkür ederim.

 

2011-11-23 16:44:14

Lakırdılar

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006