E-Posta: iletisim@mustafairen.com

  • mustafa iren github
  • mustafa iren linkedin
  • mustafa iren twitter
Hayat Akış Eksenim

Okul, iş, sınavlar, web işleri derken sosyal medyanın da etkisiyle kendi mekanımızı biraz boşladık. Daha doğrusu hemen hemen hergün bu topraklardayım fakat içerik olarak pek katkıda bulunamadım; zamansızlık ya da şu sıralar yoğunluğumdan ötürü zamanı kontrol edemediğimden kaynaklı bir problem olarak görebiliriz.

Hayatım son sürat devam ediyor. Aslında mini blog, twitter ve friendfeed'de az çok değiniyorum neler yaptığıma fakat tabi ki sitenin içeriği her zaman benim için temel yapı taşıdır.

En son yazımda bahsettiğim üzere Konya Vatan Computer'da hala çalışmaya devam ediyorum. Hatta ilk maaşımı aldım ikincisinin sırasını bekliyorum. İş yerime epey alıştım; sağ olsunlar benim reyonumdaki arkadaşlar özellikle ilk geldiğim günden beri yardımcı oldular. Freelance olarak yaptığım web işlerini ve Çilek'te bi kaç gün deneme amaçlı çalıştığımı saymazsak bu benim ilk iş deneyimim diyebiliriz. İş dolayısı ile okulda eskisinden daha az zaman geçiriyorum doğal olarak. Hatta zamanım resmen koşarak geçiyor. Sabah okula gidiyorum, okuldan sonra koşa koşa eve ve sonrasında işe koşturmaca başlıyor. Konya Vatan'ın müdüründen şef ve elemanlarına kadar şu ana kadar memnun kaldım. Gerek yönetim biçimleri olsun gerek davranışları olsun hepsi çok kibar ve kaliteli insanlar.

Mağazada müşterilerle yaşadıklarımdan bir kaç satırda bahsetmek istiyorum; aslında iyi ki böyle bir yerde çalışıyorum diyorum çünkü konya resmen mağazaya akıyor. Hafta içi, hafta sonu demiyor insanlar; mağaza 24 saat açık kalsa elini arkasına atıp sallana sallana gelen insanlar mutlaka olur. Bu insan akışı sayesinde çok fazla çevreden çeşitli insanlarla karşılaşıyorum. İnsanların yaşam ve kültürleri çerçevesinde aradıkları ürünleri nasıl tercih ediyorlar, kim alıcı, kim öylesine gezmeye gelmiş birçoğunu artık çok rahat kestirebiliyorum. "Sen git bizimle şu arkadaş ilgilenecek" diyeni mi ararsınız, "Hoş Geldiniz" diye karşıladığımda sevgilisi "Hoş bulduk" şeklinde cevap vermesi için uyardığında bana dönüp "Gerek Yok" diyen egosu tavan yapmış insanları mı ararsınız, "Sadece Bakıyorum !" diye azarlayan ya da kibarca bunu belirtenleri mi arasınız hepsi burada.

Aslında insaların egosu yönünde nasıl davranış sergilediklerini internette çoğu kez yaşamışlığım ve bilgim vardı; fakat normal hayatlarında da bu kadar baskın şekilde egoya sahip olduklarını düşünmüyordum açıkcası. Hadi klavye başında artistlik kolay ve daha kolay yapılıyor ama normalde neye güveniyorlar çok merak ettim açıkcası (: Allah'tan sabırlıyım, "müşteri her zaman haklıdır." şeklinde kendimi avutuyorum.

Konu bilgisayar olunca haliyle, Hâlen "Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karşı Mücadele Derneği"nde Konya İl Başkanlığı'nı sürdürdüğümden dolayı güvenlik ve bilişim suçları konusunda müşterilere fazladan bilgi yüklemesine devam ediyorum. Korsan yazılım kullanma konusunda epey aşmışız. Hatta "Hepimiz Hackerız" profili çiziyoruz. Bilgisayar almaya gelen müşterilerin çoğunluğu "Xp'yi kırık var zaten, Office'i de kırılmışını buluruz arkadaştan" gibi söylemler ile geliyorlar. Özellikle Xp, Ofis, Anti Virus ve İnternet Security yazılımları crack'den nasibini alıyor. İnsanlara bilişim suçu işlediklerini, orjinal yazılım ve korsan arasındaki farkları anlatıyorum bir kısmı suç işlediğini bile bilmiyor ve kırık anti virus kullanmak normal bir  şeymiş gibi geliyor. Yazılımın nasıl bir iş olduğunu ve bir uygulamanın nasıl geliştirildiğini anlattığımda bir çok kişi hak verip orjinal yazılımları almaya yöneliyor ve alıyorlar. Yazılımların pahalılığında şikayetçiler ve o konuda kısmen haklılar galiba. Bu konu üzerinde dernek çatısı altında bir kaç çalışma yapmayı planlıyorum.

Okul hayatım ise yeni yeni düzene giriyor. Daha öncesinde iş bulmak için koşturuyorduum sonra sitemden de takip ettiğiniz üzere 2 şehir dışı görüşmem oldu ve işe başladım. Projelerle uğraşırken bir anda vizeler geldi ve biraz afallamadım desem yalan olur. Azıcık çarptı sanki. Neyse şimdilerde rutine bağlamak üzereyim okulu. Burak sağ olsun okulda projeler konusunda çok yardımcı oluyor. Biraz da onun sayesinde daha hızlı toparladım.

Gündelik hayatımda ise yine eskisi gibi bilgisayar başındayım fakat bu sefer yazılımdan çok ürünü satmaya çabalıyorum. Eskisi gibi zihinsel fazla yorulmasam da fiziksel yorgunluk olmuyor değil. Yine de rahat duramayıp yazılımdan kopamadım henüz (: devam ettiğim şu an elimde 2 proje var ve onlardan sonra 3 proje de sırada bekliyor. Evdeki bilgisayarım masaüstü olmasından dolayı ve eskisi gibi zamanım da olmadığı için netbook almaya kara verdim ve ilk maaşımı bilgisayara yatırdım :)) LG X130 netbook aldım kendime. Şu an gece gündüz onunlayım ve işlerimi epey kolaylaştırdı. Özellikle de tramvayda kod yazabilme deneyimine artık sahibim ve süper... Eskiden olduğu gibi dizi ve sinemaya pek vakit ayıramıyorum ama birikiyor ilerde izlerim yine ard arda, onun da keyfi bambaşka.

Arkadaşlarımdan bir kısmı askere gitti. Hepsine selam olsun. Genelde herkes kısa dönem gitti ama zafer uzun dönem istedi (: Teyzeoğlu da üniversiteyi yarım bıraktı askere gitti. okulu bitir diye o kadar dil döktüm ama umarım gelince bitirir.

Uzun aradan sonra uzun soluklu gibi görünse de tamamen özet bir yazı oldu. Zamanım olsa daha fazla yazabilirdim.

2009-12-17 10:34:57

Lakırdılar

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006