E-Posta: iletisim@mustafairen.com

  • mustafa iren github
  • mustafa iren linkedin
  • mustafa iren twitter
Ice Bucket Challenge

Selamlar, 

Öncelikle Mark Zuckerberg'in videosunu gördüm daha sonra da Bill Gates'in "Bill Gates böyle yapar" tarzında videosunu. Bu videolar ALS hastalığına dikkat çekilmek için çekilmişler. Buraya kadar amacı ,dikkatleri üzerine toplaması vs her şey iyi, güzel, hoş. İnsanlar birbirlerinin isimlerini söylüyorlar ve tabi ki ülkemizde de alakasız insanlar bu turnuvaya katılmaya başladı.

Peki ALS nedir ? Google'da minik bir arama ile bulabiliyoruz;

"ALS yani amiyotrofik lateral skleroz, ilerleyici bir sinir sistemi hastalığıdır. Hastalık motor sinirleri etkiler. Motor sinirler beyinden omuriliğe, oradan kaslara giderek hareketlerimizi düzenler. Bu hastalık motor sinirleri etkileyerek kas hareketlerine engel olur. Hastalığın ileri evrelerinde felç gelişir. Buna karşılık genellikle akli yetenekler etkilenmez. 
Hastalığın adının anlamı omurilikte kasları besleyen yan (lateral) taraftaki sinirlerin zarar görmesiyle kasların beslenememesi ve katılaşmasıdır...."

daha fazla bilgi için şuradan devam edebilirsiniz. ( http://www.pozitifengelliler.com/haber_detay.asp?haberID=102 )

Buradan da yabancıları takip edebilirsiniz. ( http://www.alsa.org/news/archive/als-ice-bucket-challenge.html )

ve buradan da katılanları izleyebilirsiniz. ( http://www.alsa.org/fight-als/ice-bucket-challenge-twitter.html )

Esasen duyarlılık oluşturulmasına karşı değilim fakat gözden kaçan bir nokta var ki bence en az ALS kadar önemli; o da suyumuzu israf ediyor oluşumuz. Az gibi görünebilir fakat bir Çevre Mühendisi olarak lavaboya bile evde yapılan yiyeceklerin atık yağını dökmezken, benim için böyle bir su israfına tahammül etmek gerçekten çok zor.

Lütfen gidin ne kadar paranız varsa bağışlayın ama SUYUMUZU israf etmeyin.

#IceBucketChallenge

2014-08-20 22:25:03

Lakırdılar

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006