E-Posta: iletisim@mustafairen.com

  • mustafa iren github
  • mustafa iren linkedin
  • mustafa iren twitter
Meslek seçimi ve sonrasındakiler

Merhabalar,

Bugün akşam üzeri aklıma Sabri Suyunu geldi ve sitesine ne var ne yok diye biraz göz attım. Yeni yazılarını okuyup sindirdikten sonra bir şekilde youtube'daki LC Waikiki'nin tavsiye videolarına uçtum. Yöneticilerin aldıkları ve verdikleri tavsiyeleri de dinledim. Güzel yol göstermişler. Bu vesile ile teşekkür etmeyi de ihmal etmeyelim. Orada dikkatimi çeken şey ise "Kariyer Testi"nden bahsetmiş olmasıydı.

Google'da biraz araştırma ile kendim için kişilik, kariyer ve meslek testlerine dalış yaptım. Tabi ki çok sağlıklı sonuçlar vermeyen sonuçlar da var. Fakat ilgimi çeken bir şey oldu. Malumunuz mesleğimi yapmasam da ben bir Çevre Mühendisiyim. Hatta doymayıp Yüksek Lisans eğitimimi de Çevre Mühendisliği'nden devam etme kararı alıp İstanbul Üniversitesi'nde de bu kararımı hayata geçirmeyi başardım. Üstelik bu kararımı verirken de enine boyuna düşünüp başka bir mesleğe geçiş yapmak ve yapmamak arasında da bir miktar cebelleştiğim olmuştur. Hatta çevremde danıştığım bir kaç kişi ise Bilgisayar Mühendisliği, Bilişim, Endüstri vb alanlarından devam etmem konusunda da tavsiyede bulundular.

Gelelim benim meslek testime (: görüldüğü üzere yıllarca okuduğum, emek verdiğim Çevre Mühendisliği 35 puan ile sondan 3. olan kategoriye girebilmiş. Bana en uygun görülen 9. Grupta ise ekonomi ağırlıklı şeyler var. Şu an ise hali hazırda 10. Grup'tan yazılım geliştiriciliği ile geçimimi sağlıyorum.

 

Meslek Seçim Grafiği

 

Bana tavsiye edilen ise 3. ve 5. Gruplar 85 puan ile 3.'lüğü paylaşıyorlar. Orada da güzel şeyler var. Bu konularla ilgili okumalar, araştırmalar yapıyorum fakat meslek olarak yapmayı düşünmemiştim. Bu konuların da yaptığım işle ilgili olmasa da eş - dost muhabbetlerinde, toplantılarda, orda burda şurda çeşitli sebeplerle insanlarla iletişim kurmam konusunda katkısı olduğunu fark ettim. Konuşacak ortak konularımızın fazla olması benim açımdan olumlu. Boş boş ortada dolanmaktansa iletişim kurabilmeyi, bir şeyler anlatmayı ve başkalarından öğrenebilmeyi yeğlerim.

4. Grupta da ilgimi çeken konular mevcut. Bunlar ise hayatımın ana konularını bitirdikten sonra ancak 2. veya 3. planda zaman ayırıyorum. Yine de zaman ayırabiliyor olmak güzel.Özellikle sinema sektörünün mutfak kısımlarını seviyorum.

 

Kişilik analiz testimde ise daha acayip şeylerle karşılaştım. Öncelikle bazı konularda çok iyi analiz çıkartılmış. Yok artık, hadi canım... nidalarıyla gülmekten kendimi alamadığım taşı tam gediğine oturtan yerler de oldu.

Mesela kendimle ilgili bildiklerimden, bilmediklerimden ve tavsiyelerinden bir kısım;

 

  • - Yeni yollar denemeyi sever, bir şeyi öğrendikten sonra sıkılır.
  • - Bilgiyi dağınık işler, aralarında ilgi kurarak ve atlayarak öğrenir.
  • - Problemleri kişisel olmayan bir bakış acısı ile analiz eder.
  • - Yeni durumlara, olaylara kolay adapte olur.
  • - Eleştirileri gözardı etmeyin, dinleyin.
  • - Herkesi memnun etmekle o kadar meşgulsünüz ki, bazen kendi ihtiyaçlarınızı fark edemiyorsunuz.

 

 

Evet yeni şeyler gerçekten ilgimi çekiyor ve denemeyi seviyorum. Fakat o deneyime, bilgiye sahip olduktan sonra sıkıldığım da bir o kadar doğrudur. Bu her insanda aynı olabilir sonuçta nefis taşıyoruz. Bir şeyi elde etmeden önce arzularız, elde edince istek seviyemiz azalır ta ki onu kaybedinceye kadar. Kaybettiğimizde ise ilk başta arzuladığımızdan daha fazlasını arzularız. Bu da yoksunluk krizi olsa gerek.

Bilgi işleme kısmını bu analiz sonunda fark ettim. Daha önce böyle bir merakım olmamıştı.

Problemlere yaklaşımımı beğendim. Kişisel bir bakış sergilesem muhtemelen daha yanlış kararlar almama sebep olabilirdi.

Adaptasyon sürecimin hızlı olmasının sebebi bir Akdeniz insanı olmamdan, o kültüründen de kaynaklanabilir, bilmiyorum.

Eleştirisi olan varsa e-posta gönderebilir. Henüz açık alanda eleştiri kabul edecek kadar geniş olmadığımın farkındayım. :)) Söz sizi dinleyeceğim

ve son olarak artık insanları memnun etmekten vazgeçeceğim (: zaten ölümlü dünya, şunun şurasında (ecelimiz yakın değilse) en fazla 50 yıl daha yaşayacağız; biraz kendimize zaman ayırmanın vakti gelmiş.

Bir de uygun olmayan meslekler grubunda, yukarıdaki en uygun meslekler tablosundaki Muhasebeyi görmek ( ne yalan söyleyeyim) sevindirdi (: yani bu meslek analizime uyum sağlıyor olabilir ama kişilik analimize uymuyorsa hiç gözünün yaşına bakmam silerim.

Ama cidden aşağıdaki meslekler bana uygun değil. Yani bunlara muhtemelen diğer meslek ve iş kriterlerimi bitirince bakmak zorunda olduğum için bakabilirim.

 

 

Sonuç olarak bu yazıyı yazmak da dahil yaklaşık 4 saatimi kendimi, işimi ve hayatımı tanımak için biraz araştırma ve test yaparak geçirdim. Ben şahsen kendi adıma bu durumdan memnun kaldım. Uzun zamandır kalan ömrümü daha verimli bir şekilde nasıl harcarım. Zamanımı ne zaman hoyratça kullanmalıyım, ne zaman deli gibi çalışmalıyım gibi konularla meşguldüm. İş ve yaşam dengesini kurmak haliyle kolay olmuyor. Özellikle de Türkiye gibi herkesin köşe bulup dönmeye çalıştığı, kimsenin birbirine güvenmediği, ihanetler ve entrikaların havada uçuştuğu bir ülkedeysek bence bu biraz daha zorlayıcı oluyor.

Bu zamana kadar hep kendim için sevdiğim işleri yapmayı tercih ettim. Bu yazılım olsun, kanalizasyon inşaatında debelenmek olsun, ürün satmak olsun benim için temel kriter hiç değişmedi. Gerçekten bu işi yapabilir miyim ve yapmak istiyor muyum? Bu kararları hemen almak kolay olmuyor fakat kendimize dönüp bu soruları sormakta fayda olduğunu düşünüyorum. Bir çoğumuz ömrümüzün bir kısmını, belki de tamamını sertifikalı, okullu, modern kölelik olarak geçiyoruz. Sonuçta aç kalacak halimiz yok bir şekilde o parayı kazanıp isteklerimizi yerine getimek, hayatta kalmak zorundayız. En azından bunu eğlenerek yapmak bizim hakkımız diye düşünüyorum.

Başarılı tatminkar bir hayat yaşamanız dileğiyle.

 

 

2014-11-24 23:20:41

Lakırdılar

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006