E-Posta: iletisim@mustafairen.com

  • mustafa iren github
  • mustafa iren linkedin
  • mustafa iren twitter
Ramazan Başlarken

Ramazan ayı geldi, hoş geldi. Fakat İstanbul'da Ramazan bir garip. Şöyle ki hem var hem yokmuş gibi. Her iki tarafı da keskin bıçak gibi bir tabir kullansam yerinde olur herhâlde. Camî'lere ve ibadetlere olan ilgi alaka artmış bir vaziyette, eğlence ve etkinlikler Ramazan'ı son derece farklı ve etkili kılıyor,  fakat aynı zamanda şehire sanki hiç Ramazan gelmemiş gibi, restaurantlardan eğlence dünyasına kadar her şey aynı ve tam gaz devam ediyor.

Bugün Üsküdar merkeze doğru biraz indik "iftar menüsü olur mu acaba ?" diye. Karşılaştığım durum aynen yukarıda izah etmeye çalıştığım gibi. Hem var hem yok. Yok olan yerde standart politikalar ve menüler geçerli, var olan yerde ise standart olana biraz şekil verilip üzerine fiyat ilâvesi ile ayarlama yapılmış. İlk iftarımı dışarıda yedim bakalım, tabi ki Konya'da olmamanın verdiği bir zorluk var fakat evde de doğru düzgün yemek yapmayı acilen öğrenmem gerekiyor galiba.

Akşam üzeride de biraz nefes almak için dolaştım sonra da Bağlarbaşı'ndaki Kültür Merkezi'nden gelen ses doğru meylettim. Önce hacivat ve karagöz izledim çoook uzun zamandır izlememiştim, çocukluğumdan kalma, bir de kukla gösterisi var ki onu hiç sormayın ana okulundaki oynattığımız kuklalar aklıma geldi :) 

Şimdilik Ramazan - Oruç - Sahur - İftar - İş - Gezme ile aram iyi gidiyor. Böyle devam etmesini umuyorum. Bir de aklımda boğazda iftar var, kısmet olursa ona da katılmayı istiyorum. Gelecek günler neler gösterecek bakalım. Allah herkese güzel yemekler yemeyi nasip eylesin, kimseyi açlıkla terbiye etmesin, nefis terbiyesi için en zoru bu olsa gerek.

iyi geceler, bereketli sahur ve iftarlar dilerim.

2011-08-02 01:10:21

Lakırdılar

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006