E-Posta: iletisim@mustafairen.com

  • mustafa iren github
  • mustafa iren linkedin
  • mustafa iren twitter
Rundll32.exe sizi seviyor mu ?

Bugün başıma garip bir olay geldi. zaten böyle şeyler hep beni mi bulur diye söylenirken sonradan öğrendim ki başkalarının da başına gelmiş.

Her zamanki gibi normal akış tarzında standart bir şekilde bilgisayarım ile uğraşırken aklıma Vista Ultimate'imin DreamScene özelliği geldi. Uzun süredir kullanmıyordum. Tesadüfen denemek istedim yeni DreamScene içeriklerini de "windows update" güncellemiş. Tam test ediyordum ki hevesim kursağımda kalmasın mı; çat bi hata verdi (: explorer.exe kendinden geçti, sonra masaüstüne müdehale edemez olduğumu algılamaya kalmadan "WerFault.exe" de bir uyarı verdi.

Ne illet bir şeymiş deli divane oldum. Hiçbir şey yapamıyorum, mouse iptal, klavyeyi de kullanamıyorum gibi bir şey. Aslında bu kadar olay yeterince sinir olmama sebep oldu ve epey cebelleştim. Önce klavye ve mouse'u kullanabilmek için şansımı zorladım ve onu başardım "Görev Yöneticisi" olmasa halim haraptı. "Cmd.exe" den yola çıktım ve bir çok olasılıktan sonra çözüme ulaştım.

Bu arada internette de ufak bir gezinti yaptım fakat çözmünü bulamadım. En iyi çözüm önerisinde bulunan ya ekran kartı sürücüsünü güncelleme önermiş ya da neroyu kaldırmayı önermiş, bir de tabi ki her sorunda aynı kapı format...

Aslında bunların hiçbirisi çözüm değil. Evet çözüme yakın sonuçlar olabilir, ilgilendiriyor ama değil. Çözüm ekran kartından kaynaklandığı muhtemel, bu yapılan tespit yerinde. Sonraki adım ise "klasör seçenekleri"ne ulaşmak. Ulaştıktan sonra "Görünüm" sekmesine tıklıyoruz. Orada grafikle alakalı özellikleri mümkün olduğunca kapatıyoruz.

Şöyle ki; "Her zaman simge göster, küçük resim gösterme" sekmesine tik atabilirsiniz. Bu ve buna benzer görsellikten tamamen feregat edin. Daha sonra "Rundll32.exe" nin hataya sebep olup Explorer.exe yi kapattırmasını engellemek için önce  görev yöneticisindeki işlemler sekmesinden biz Explorer.exe yi kapatıyoruz, ardından "WerFault.exe"  deki uyarıya tıklayıp Rundll32.exe nin verdiği hatadan da kurtulmuş oluyoruz. Tekrar görev yöneticisine gidip explorer.exe yi başalttığımızda sorunsuz bir şekilde başlamış olması gerek.

Hatta işinizi sağlama almak için bir de bilgisayarınızı yeniden başlatırsanız çok güzel olur. Her şey sorunsuz başladığında tekrar videolarınızı bir gözden geçirin Codeclerde ya da videoları açmanıza yarayan programlarda hata olabilir. Tüm kontrolleri yaptıktan sonra klasör seçeneklerindeki görünüm sekmesinden eski ayarlarınıza geri dönebilirsiniz. Problem çıkartan olursa o ayardan [görsellikten] feragat etmeniz gerekecek sisteminizin sağlığı açısından.

Aslında kısaca anlatmak istedim, yukarıda yazdığımdan başka, Ağ'dan kendi bilgisayarıma uzaktan erişim mi dersiniz, yeni oturum açmak mı dersiniz yoksa güvenli modda sistemi kontrol etmek mi dersiniz hepsi ve daha fazlasını uyguladım, nafile...

Bence önemli olan çalışır haldeki sistemi koruyabilmektir. Evet Format da bir çözümdür ama verileri kaybettiren çözüm bana pek sağlıklı gelmiyor açıkcası.

2009-06-27 03:10:08

Lakırdılar

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006