E-Posta: iletisim@mustafairen.com

  • mustafa iren github
  • mustafa iren linkedin
  • mustafa iren twitter
Yazılımın Organik Hâli

Merhabalar, bildiğiniz gibi Çevre Mühendisliği Bölümü öğrencisiyim fakat sitemde çevre alanından daha çok bilgisayar ve yazılım ile ilgili yazılara yer veriyorum. Sebebi ise benim bilgisayarı sevmem ve yazılımı hobi olarak yapıyor olmamdan kaynaklanıyor.

Matrix VisualBugün size anlatmak istediğim konu, yazılım sürecinin de aynı organik bir canlı gibi zamanla birlikte ilerliyor olması. Esasen bilgisayarlardan çok yazılım işinin beni daha fazla cezbetmesinin sebebi budur. Mutlaka donanım alanında da çok fazla yenilik meydana gelmekte fakat yazılımda ise bu durum bence çok daha ileri bir düzeyde. Tabi ki yazılımların gücünü, donanımların gücü etkilemektedir. Bu tartışılmaz bir gerçek ama yine de donanıma en uygun yazılımın olması da performans odaklı sonuçları bir hayli etkilemektedir. O yüzden “doğru donanıma doğru yazılım” konusuna hiç girmeyeceğim.

Yazılımda da çeşitli dallar mevcut ve kendi içerisinde ayrılıyor. Bunun da detaylarını es geçiyorum ve hemen kendi ilgi alanım olan “web programlama”ya geliyorum.  Kısaca, Asp ile başlayan yolculuğum Php ile devam ediyor. İlerleyen zamanlarda belki başka bir dil de öğrenebilirim; bunu bana zaman gösterecek. Bu konuda tavsiyeleri de uzun uzun dinliyorum.

Yazılımı organik olarak nitelendirmemin sebebine gelince; şu an kodladığımız sistemde, eski sistemin veri tabanında bulunan verileri aktarmam gerekiyordu. Buraya kadar her şey güzel ve çözüm çok basit. Küçük bir script yazılarak tüm veriler aktarılabilir. Problemi tanımlayıp çözdükten sonra karşıma "Nasıl ?" sorusu geldi ve tek seferde aktarabileceğim verileri hızlıca kendi veritabanıma uygun hale getirerek aktarım işlemini yaptım ve işlem tamamlandı. Daha sonra karşımdaki verilerin büyüklüğü ve tek seferde aktaramayacağım gerçeği ile karşılaştım. Açıkçası daha önce bu kadar büyük verilerle uğraşmamıştım. Veritabanı mimarisi tasarlama yönünde genelde iyiyimdir, geleceği ve yazılım kolaylığını her zaman düşünmeye çalışırım. Elbette her zaman her şey planlandığı gibi gitmeyebilir ama şu zamana kadar pek problemle de karşılaşmadım. Şu an ise başka bir sistemin veritabanı mimarisini çözmem ve kendi tasarladığım mimariye göre verileri düzenleyip aktarmam gerekiyor. Tek seferde aktarabilecek olsam yine kolay fakat o da mümkün olmuyor. Bu sefer daha önce yazdığım script’i biraz daha geliştirmem gerektiğini fark ettim. Script’e önce sayfalama ekledim, çalıştırdım. Her şey çok güzel.
 
Giderek büyüyen verileri aktarmam gerekiyor ve bu yüzden sayfa sayısı giderek artıyor. Bu sefer de ihtiyacımın bir seferde daha fazla veri işleyebilmek olduğunu keşfettim ve script’in daha uzun süre çalışmasını sağlamak için çalışma süresini uzattım. Bu aşamada da her şey çok güzel ve script çalışıyor. Hem az sayfa sayısı hem de tek seferde daha fazla veriyi işleyebilme avantajına sahip oldum.
Bu scripti Php ile yazdığım için ilk turu bitirdikten sonra ekranıma yazı geliyor ve haliyle çalıştığını o zaman görebiliyorum. Aynı zamanda veriler bittiğinde de bunu kontrol etmem gerekiyor o yüzden başlangıç ve bitiş sayfası yapmaya karar verdim. Bir eksiği daha vardı ”Neden ben başında beklemek zorundayım ki ?” sorusunun cevabı olarak script’i otomatik çalıştırmak aklıma geldi. Ben başlangıç sayfasını açıp çalıştırdıktan sonra tüm veri aktarımı bitene kadar kendi kendisini tetikleyerek script çalışıyor ve bütün verileri istediğim şekilde düzenleyip aktarıyordu. Bu sayede ben script’i ayarladıktan sonra takip etmem gerekmiyor ve ilk haline göre veriler aktarılırken ben başka işlerle uğraşabiliyordum. 
Bir sonraki veri aktarımında ise script’i bazen durdurmam gerektiğini fark ettim, durdurma butonu koydum. İhtiyacım olan bir diğer şey ise aktarılamayan verileri ekranda göstermesi idi. Bunu da sağladığımda aktarılamayan verileri görebiliyordum. Neden aktarılmadıklarını kontrol etmemi sağladı.
 
100% organic visual
 
Yazılımın organik hali derken anlatmak istediğim tam olarak yukarıdaki hâli. Yazılım ihtiyaca göre şekillendi ve son hali ile bana ve işe çok farklı boyutlar getirdi. Her şey ilk adımla başlıyor ve şekilleniyor. İlk seferde en son yazdığım halini yapamaz mıydım ? Bilmiyorum. Belki biraz araştırma ile yapabilirdim. Fakat tecrübe etmediğim için hem zamanımı alacak hem de gerekliliği konusu aklıma takılacaktı. Aşama aşama ilerleyerek hem gereklilikleri görmüş oldum hem de bazı bilgi ve tecrübelere sahip oldum. Yazılım bir süreç ve bunun zamanla paralel bir şekilde zekâ ve tecrübe ile yoğrularak işlenmesi gerekiyor.
 

2011-09-22 09:47:15

Lakırdılar

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006